Szafir – znaczenie i symbolika

Szafir – znaczenie i symbolika

Szafir to jeden z piękniejszych kamieni szlachetnych, jakie można spotkać. Chętnie jest wykorzystywany do tworzenia biżuterii. Znaleźć można go w pierścionkach, wisiorkach, kolczykach. Zawsze zachwyca swoją niebanalną urodą. Pasuje kobietom eleganckim, stylowym, pełnym klasy.

Szafir to nic innego, jak korund, ale zabarwiony na niebiesko. Najbardziej poszukiwane są szafiry w kolorze chabrowo – bławatkowym. Znaczenie szafirów zmieniało się nieco na przestrzeni lat. W starożytnym Rzymie i Egipcie uchodziły one za kamienie prawdy, symbolizowały również sprawiedliwość. Wyznawcy Chrystusa z kolei przypisywali szafiry najwyżej postawionym dostojnikom kościelnym – nosili je biskupi oraz kardynałowie, zawsze zakładając na prawą, a więc błogosławioną rękę.

z2Jednocześnie szafiry traktowane były jak kamienie przynoszące szczęście poszukiwaczom i podróżnikom. To właśnie one chronić miały przed najróżniejszymi nieszczęściami. Uważano także, że szafir posiada niezwykle silne właściwości medyczne. Przypisywano im wręcz boskość i właśnie dlatego przez bardzo długi czas mogli nosić je jedynie królowie oraz wspomnieni powyżej duchowni wysoko postawieni.

Ciekawostką jest fakt, że to właśnie pierścionek zaręczynowy z szafirami podarował księżnej Dianie książę Karol.

Dzisiaj szafir uważany jest za kamień magiczny, w którym zamknięta jest rozległa wiedza. Osoby go noszące mają być obdarzone niebanalnym poczuciem humoru oraz szerokimi horyzontami myślowymi. Jest kamieniem miłości, który poleca się wszystkim tym, którzy chcą stworzyć związek partnerski, ale jednocześnie oparty na solidnych podstawach. Skutecznie chroni przed nieszczęściem, zapewniając również ochronę przed rozmaitymi chorobami. Osoby noszące biżuterię z szafirem chronione są przed ślepotą. Szafir zapewnia również stały dopływ gotówki. Zapobiega więc popadaniu w nędzę i ubóstwo.

Szafir jest jednym z najpiękniejszych kamieni. Jednocześnie przypisuje mu się szereg magicznych mocy, które mają chronić jego właściciela oraz zapewniać mu powodzenie i szczęście.